Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozdíl mezi podložkou a diorámou

17. 5. 2008

Rozdíl mezi podložkou a diorámou

Ve skutečnosti se rozdíl mezi těmito dvěma výrazy nedá nikdy přesně stanovit a mnoho modelářů jich používá jako synonym. Oba si jsou velmi blízké, v mnoha parametrech se prolínají a v některých případech je velice obtížné je správně rozlišit. Určité odlišnosti tu ale jsou a právě ty se pokusím objasnit.

Pro oboje se dá použít asi takováto definice:

"Dioráma/podložka je výřez z prostředí, ve kterém se nachází model."

Vše co má dioráma a podložka stejné nebo rozdílné vychází z této definice.

Někdo by možná čekal hlavní rozdíl ve velikosti. I když bývá podložka zpravidla menší než dioráma, není tomu tak. Při velikosti záleží hlavně na ploše, kterou zaujímá samotný model. Pokud zaujímá zhruba 50% a více, dá se s jistou určitostí hovořit o podložce.  Skutečný rozdíl je však v rozsáhlosti. Zatímco podložka jen naznačuje jaké je okolí modelu, dioráma většinou zachycuje pravý charakter prostředí se všemi rysy a dokresluje úplnou atmosféru.

Další rozdíl je v tom, že podložka, aby byla podložkou, musí něco podkládat, tedy musí na ni být usazen model, zatímco dioráma je diorámou i bez modelu. V tom případě jde pouze o ztvárnění krajiny a ta je tedy i samotným "modelem".

Nejlépší bude ukázat si všechny rozdíly na jednotlivých příkladech:

Obrazek
Toto je typická podložka. Okolí pouze naznačuje prašné prostředí a silnici. Jedinou dominantou je samotný model. Zachycuje určitý děj, určitou situaci, která se ale točí jen kolem stroje a neodehrává se na větším prostoru.

Obrazek
Tohle je typické dioráma. Dominantu už netvoří jediný stroj, ale budova, ve které se odehrávají jednotlivé příběhy, jejichž motivem je právě model. Okolí dokonale vykresluje atmosféru zbořeného města a zaprášených ulic plných sutin.

 

 

Obrazek

Toto letiště je také podložka. I když svou velikostí přesahuje mnohé diorámy, svojí rozsáhlostí a zpracováním jen naznačuje letištní plochu a travnaté okolí. Hlavní funkcí je letounům dodat autentičnost.

Takže to, zdali je váš model dioráma nebo podložka, závisí na zpracování, rozsáhlosti a hlavně na vašem záměru. Pokud chcete pouze kousek cesty pod svůj tank, nebo bitevní pole se vším co k tomu patří .-)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář