Jdi na obsah Jdi na menu
 


Telegrafní sloup/elektrické vedení

17. 6. 2007

Telegrafní sloup/elektrické vedení

Ať se jedná o malebnou francouzskou vesničku nebo o nekonečnou ruskou step, všude narazíte na telegrafní sloupy. Téměř podel každé větší cesty se táhne toto sloupoví. A právě telegrafní sloup je jeden z prvků, které dodají vaší diorámě elegantně třetí rozměr, výšku. Jen si představte elektrické vedení táhnoucí se přes vaši silnici, nebo jak se po bitevním poli válejí kusy zlámaných sloupů a spadané dráty. Ukážu vám, že vyrobit si takový sloup není nic složitého.

Materiál: Vše, co budete potřebovat je rovná větývka, 1 špejle, sirky, měděný drátek, vteřinové lepidlo, lepidlo Herkules a barvy.

Stavba: Sežeňte si rovnou větývku. Takové spíš než na nějakém stromě najdete na keřích. I s kůrou by totiž měla mít kolem 4-5 mm v průměru. Délku naměřte dle potřeby. Měřítku 1:72 odpovídá zhruba 8-9 cm. Po opatrném oloupaní kůry, umytí a obroušení smirkovým papírem byste se měli dostat na tloušťku 3-4 mm. Špejle k tomuto účelu není vhodná kvůli své pravidelnosti. Ta by šla trochu narušit tmelem, ale ani tak byste nedocílili reliéfu dřeva, který větívka má. Do zaschlého klacíku, který představuje hlavní sloup, udělejte nahoře asi 2 mm hluboký zásek do něhož vlepíte Herkulesem obroušenou sirku, samozřejmě zbavenou hlavičky .-) Další dvě sirky ořízněte do tvaru vzpěr, tak aby seděly a opět vlepíte. Ze špejle si uřízněte 4 válečky asi 3 mm vysoké a přilepte po dvou na obě strany vodorovné sirky.

V tuto chvíli by měl sloup vypadat nějak takhle:

Obrazek

Teď ho celý natřete tmavě hnědou barvou (např. revell 84) a porcelánové kužely natřete lesklou bílou (např. humbrol 22). Až barva zaschne namotejte na kužely různě dlouhé měděné drátky v případě zpřetrhaného vedení. Poté je zafixujte několika kapkami vteřinového lepidla. Zbývá už jen celé přetřít "černou vodičkou" (směs barvy a ředidla) a dráty natřít hustou černou barvou (např. revell 6). Po usazení do diorámy ještě u země poprašte pigmentem. Telegrafní sloup je hotový.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hezke

(TS, 13. 3. 2012 19:04)

Hezky navod :-)